- بروزرسانی در تاریخ 19/ 4/ 96

- فایل راهنمای فرایند رفخوانی (بروز رسانی شده در تاریخ 10/ 4/ 96) از طریق این لینک قابل دانلود است.

--------------------------------------

فایل پی دی اف حاوی پاسخ به سوالات متداول در خصوص رفخوانی از این لینک قابل دانلود است. (بروزرسانی شده در تاریخ 7/ 4/ 96)


وضعیت کتاب در قفسه (مخزن)

وضعیت کتاب در نرم‌افزار

عملکردی که کتابخانه باید انجام دهد

ناموجود در فایل ارسالی

(فهرست کتاب‌هایی که اطلاعات آن‌ها در نرم‌افزار وارد شده است اما در مخزن نیستند)

موجود

بعد از اطمینان از صحت و درستی بارکد الصاق شده به کتاب و یکسان بودن با بارکد آن کتاب در نرم افزار، و عدم وجود کتاب در کتابخانه، تغییر وضعیت به مفقود انجام شود.

موجود

ناموجود در پایگاه داده

بارکد پشت جلد کتاب با بارکد همان کتاب در نرم‌افزار متفاوت است.

-         کتابدار باید ابتدا از طریق جستجوی نسخه مشخصات کتاب و شماره ثبت آن را در کاربرگه نسخه بررسی کند.

-         سپس از طریق چاپ تکی بارکد، بارکد ثبت شده در نرم‌افزار را بررسی کند.

-         درصورتی‌که بارکد کتاب با بارکد نرم‌افزار یکسان نباشد، باید نسبت به به‌روزرسانی بارکد، چاپ بارکد صحیح و الصاق آن به جلد کتاب اقدام کند.

-         سپس این بارکدهای صحیح دوباره بارگذاری شده مجددا گزارش مغایرتها را دریافت کنید تا از صحت وجود کتاب در مخزن اطمینان حاصل کنید.

 

سوال: منظور از وضعیت «نامعلوم» چیست و چگونه کتابهایی را که وضعیت آنها در گزارش مغایرتها، «نامعلوم» قید شده بررسی کنم؟

پاسخ: در فرایند تبدیل و تجمیع داده‌های کتابخانه از نرم‌افزارهای سابق به نرم‌افزار فعلی سامان، ممکن است وضعیت برخی از کتاب‌ها مخدوش شده باشدکه با گزینه نامعلوم مشخص شده‌اند.. همکاران کتابدار باید فهرست این کتاب‌ها را در مخزن و قفسه‌های کتابخانه با دقت بررسی نمایند و در صورتی که کتاب در مخزن وجود دارد نسبت به تغییر وضعیت در کاربرگه نسخه به موجود و در غیر این صورت به مفقود اقدام کنند.


سؤال: بارکدهای قدیمی یا بارکدهایی که صرفاً شماره ثبت هستند، آیا باید به بارکد جدید و استاندارد (BF) تبدیل شوند یا خیر؟

جواب: درصورتی‌که کتابی دارای بارکد قدیمی است یا بارکد آن صرفاً شماره ثبت باشد، اگر هنگام امانت یا بازگشت اطلاعات همان کتاب را نمایش می‌دهد ‌و همچنین درصورتی‌که بارکد پشت جلد کتاب با بارکد آن در نرم‌افزار یکسان باشد، نیازی به اصلاح مجدد ندارد.گرچه این بارکدها بهتر است به مرور به بارکد جدید و استاندارد تغییر داده شده و مجدداً روی جلد کتاب چسبانده شوند.

 

سؤال: در هنگام سیاهه برداری caps lock  کیبورد روشن بوده و بارکدها را به شکل حروف کوچک آن (bf) در فایل اکسل وارد کرده است. در هنگام دریافت گزارش مغایرت‌ها، این عناوین را در نرم‌افزار شناسایی نشده درج کرده است آیا این امر به دلیل حروف کوچک بارکد بوده؟

جواب: مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

سؤال:  فایل سیاهه برداری را آپلود کردم، گزارش مغایرت‌ها بسیار کمتر از آن چیزی است که در سرور آپلود کرده‌ام مشکل از کجاست؟

جواب: درصورتی‌که وضعیت کتاب در مخزن و نرم‌افزار، هر دو یکسان باشد، اطلاعات کتاب‌ها در گزارش مغایرت‌ها نخواهد آمد.

 

سؤال: گزارش مغایرت‌ها را دریافت کردم. در انتهای گزارش، تعدادی از ردیف‌ها را همگی نامشخص درج کرده، و صرفاً ستون بارکد حاوی اطلاعات بارکدها است. علت چیست و راه‌حل آن چگونه است؟

جواب: بارکدهایی که مخدوش باشند یا هنگام خوانش توسط بارکدخوان، به درستی خوانده نشده باشند یا درصورتی‌که قبلاً بارکد کتاب در نرم‌افزار اصلاح و به‌روزرسانی و استاندارد شده اما چاپ مجدد بارکد انجام نشده تا در پشت کتاب الصاق شود، عمده ترین دلیل رخداد این مشکل هستند. بررسی بارکد کتاب، بروز رسانی بارکد در نرم‌افزار و چاپ مجدد و چسباندن روی کتاب، از جمله راه‌حل‌های رفع این مشکل است.

 

سؤال: درصورتی‌که سهواً گزینه پایان رفخوانی را کلیک کردم، در حالی که رفخوانی کتابخانه من هنوز به اتمام نرسیده چه کار کنم؟

جواب: با پشتیبانی تماس بگیرید تا مشکل رفع شود.