تشريح روند رف‌خواني سيستمي در كتابخانه‌هاي عمومي
مديركل توسعه كتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد روند برنامه‌ريزي‌ و اقدامات صورت گرفته براي انجام رف‌خوانی سيستمي در كتابخانه‌هاي عمومي را تشریح کرد.
تاریخ انتشار: ٢٢ / ١٠ /١٣٩۵

به گزارش روابط عمومي نهاد کتابخانه‌های عمومي كشور، محمدربيع احمدخاني مديركل توسعه كتابخانه‌ها و مشارکت‌ها، با ارائه گزارشي به تشريح روند برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته براي انجام رف‌خوانی سيستمي در كتابخانه‌هاي عمومي پرداخت و گفت: پيش از اتصال كتابخانه‌هاي عمومي كشور به سامانه يكپارچه مديريت سامان، فرايند رف‌خوانی با استفاده از امكانات محدود نرم‌افزارهاي پيشين و به شكل سنتي و دستي انجام مي‌شد كه از جمله نتايج و اثرات منفي آن طولاني و طاقت‌فرسا شدن فرايند رف‌خوانی براي كتابداران؛ عدم امكان دريافت گزارش دقيق و لحظه‌اي از وضعيت منابع بررسی‌شده در سطح كتابخانه، شهرستان و استان و ستاد كشور؛ امكان بروز خطاهاي نرم‌افزاري و انساني در فرايند رف‌خوانی و مختل شدن فعاليت‌ها و فرايندهاي جاري كتابخانه و بروز نارضايتي در اعضاء و كتابداران بود.

وی افزود: به‌منظور آماده‌سازي كتابخانه‌هاي عمومي براي انجام رف‌خوانی، فرايندهاي لازم در محيط نرم‌افزار سامان، طي ماه‌هاي گذشته و در جلسات متعدد بین كارشناسان اداره كل توسعه كتابخانه‌ها و مشارکت‌ها و فناوري اطلاعات، انجام شده است. همچنين با همكاري اين دو اداره كل و تعامل خوبي كه با كتابخانه‌ها برقرار شده، داده‌هاي نادرست و بخش‌هاي تكراري و زائد بخش زيادي از كتابخانه‌هاي‌ متصل به سامانه اصلاح و يا حذف شده است.

احمدخانی با اشاره به اجرای آزمایشی این سیستم تأکید کرد: پس از تدوين دستورالعمل و راهنماهاي مربوطه، به‌منظور ارزيابي و سنجش نقاط قوت و ضعف قابليت‌هاي رف‌خوانی سامانه مديريت، 18 باب از كتابخانه‌هاي استان‌هاي البرز، ايلام و آذربايجان شرقي به‌عنوان مرحله آزمايشي اجراي رف‌خوانی سيستمي انتخاب و جلسه توجيهي و آموزشي نيز براي كارشناسان امور كتابخانه‌هاي اين استان‌ها برگزار شده است. در حال حاضر فرايند رف‌خوانی در كتابخانه‌هاي منتخب اين استان‌ها در شرف اتمام است. همچنين به‌منظور بهبود و ارتقاء قابليت‌هاي رف‌خوانی سيستمي، نقطه‌نظرات و ديدگاه‌هاي كتابداران اين كتابخانه‌ها گردآوري خواهد شد تا در ماه‌هاي آتي، پس از رفع مشكلات احتمالي، با ابلاغ از سوي دبيركل محترم، رف‌خوانی سيستمي به شكل سراسري و هم‌زمان در كليه كتابخانه‌هاي عمومي كشور اجرا شود.

به گفته مديركل توسعه كتابخانه‌ها و مشارکت‌ها امكان بهره‌گيري از باركدخوان بي‌سيم به‌منظور سياهه‌برداري از مجموعه منابع كتابخانه؛ قابليت توليد گزارش‌هاي متنوع به شكل لحظه‌اي و سريع توسط نرم‌افزار؛ امكان تغيير وضعيت كتاب‌ها در نرم‌افزار؛ امكان دريافت گزارش در سطوح مختلف مديريتي از عملكرد كتابخانه‌ها و افزايش دقت و سرعت در انجام فرايند رف‌خواني برخي از ویژگی‌هایی است که در رف‌خواني سيستمي وجود دارند.

اطلاعیه شروع برگزاری دوره مدیریت کتابخانه‌های تک‌کتابدار چهارمین اطلاعیه طرح جمع‌آوری امضای پرسنل نهاد اطلاعیه تأیید امضای الکترونیکی فراخوان آثار پژوهشی کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز طرح «مشارکت کتابداران در تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی کشور» نحوه شرکت در آزمون کارگاه «کتابخانه، کودک، تفکر» اعلام شد اطلاع‌رسانی برنامه‌ فعالیت‌ کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور رشد 25 درصدی آثار مرتبط با کتابخانه های عمومی نسبت به سال گذشته ابلاغ بخشنامه اجرای رف‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی کشور انتشار یادداشت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور