بروزرسانی: 10/ 4/ 94

- منابع موجود در کتابخانه شامل منابعی هستند که وضعیت آنها موجود، امانت یا برنگشته باشد. برای محاسبه آمار منابع موجود در کتابخانه، از گزارش آماری موجودی منابع استفاده کنید. از فهرست گزارش‌های موجود در گزارش آماری موجودی منابع، دو گزارش زیر را انتخاب و به شرج داده شده عمل کنید:

- آمار کل تعداد نسخ در بخش‌ها بر اساس وضعیت نسخه: برای محاسبه کل منابع، مجموع وضعیت‌های موجود، امانت، برنگشته، در حال صحافی، رزرو، مطالعه در سالن و در حال مرمت، را انتخاب کنید. سایر وضعیت‌ها ملاک محاسبه موجودی منابع کتابخانه قرار نمی‌گیرند. همچنین به جز بخش‌ نشریات (و همچنین بخش‌های زاید کتابخانه)، سایر بخش‌ها ملاک محاسبه موجودی منابع کتابخانه قرار می‌گیرند.

- آمار دوره‌ای تعداد نسخ موجود در بخش‌ها بر اساس وضعیت نسخه: برای محاسبه آمارهای موجودی منابع در یک دوره زمانی خاص است. که عینا مطابق با مطلب بالا، نسبت به دریافت آمار دوره‌ای اقدام نمایید.

- نکته مهم: برای محاسبه آمار ماهیانه، تقویم تاریخ را از اول ماه تا اول ماه بعد (به طول مثال: 1 /1/ 94 - 1/ 2/ 94)انتخاب کنید.

------------

سوال: چرا برخی از اعضایی که در این ماه تمدید کرده‌ام، در آمار تمدیدی این ماه لحاظ نشده‌اند؟

پاسخ: شناسه‌های کاربری این اعضاء به دلیل افزونگی و تکراری بودن،تجمیع شده است و تنها یک شناسه کاربری فعال دارد. به دلیل این تجمیع، تاریخ تمدید کاربری وی، در سامانه حذف شده.  اما راه حل چیست؟:
1) بسیار مهم: برای اینکه این مشکل رخ ندهد،قبل از تمدید کاربر، ابتدا نسبت به تجمیع کاربری‌های تکراری عضو اقدام کنید و سپس شناسه کاربری باقیمانده وی را تمدید کنید.

2) شناسه کاربری فردی را که اطمینان دارید وی را تمدید کردید، جستجو کنید و در قسمت ویرایش کاربر، تاریخ تمدید آن را ملاحظه کنید. در صورتی که تاریخ تمدید خالی بود، نشانه تجمیع شدن اکانت‌های وی است. (برای جلوگیری از بروز این مشکل همیشه طبق دستور مرحله اول اقدام کنید)

3) مهم:اطلاعات کاربران تجمیع شده در یک بازه زمانی، در لیست کاربران فعال تمدیدی آن دوره نشان داده نمی‌شود اما در لیست کل کاربران فعال کتابخانه قابل مشاهده است. بنابراین، از گزارش کاربران، لیست اکسل کل کاربران فعالرا دانلود کرده نسبت به جستجوی مشخصات کاربرانی که ستون تاریخ تمدید آنها خالی است اقدام کنید. اینها کاربرانی هستند که تمدید و تجمیع شده اند.

4) با مقایسه دسته قبض های صادر شده در آن دوره زمانی و مشخصات عضو، تعداد کاربرانی که آنها را تمدید و تجمیع کردید، مشخص می شوند. آمار آنها را در آمار اعضای تمدیدی آن دوره جمع کنید تا آمار دوره‌ای اعضای تمدیدی آن ماه را به دست بیاورید.

---------

مهم: چگونه آمار اعضاء فعال در یک دوره زمانی خاص را به دست بیاوریم.

با عنایت به سوالات و تماس‌های مکرر کتابداران و کارشناسان محترم در خصوص چگونگی محاسبه آمار اعضاء فعال کتابخانه (در یک بازه زمانی خاص)، و با هدف رفع برخی ابهامات، نحوه محاسبه آمار اعضاء فعال در یک بازه زمانی خاص به شرح ذیل ارائه می‌شود. تقاضامند است همه کتابداران، مسئولین کتابخانه‌ها، روسای ادارات شهرستان و کلیه کارشناسان محترم استانی، نسبت به این مطالب، توجه و دقت کافی مبذول دارند. برای محاسبه آمار اعضاء فعال کتابخانه در یک بازه زمانی خاص به شرح ذیل عمل می‌شود:

- فرض کنیم میخواهیم گزارش آماری اعضاء فعال کتابخانه را در بازه زمانی 1 الی 31 فروردین امسال به دست بیاوریم. با توجه به اینکه به طور مثال امروز 30 اردیبهشت است، نحوه دریافت گزارش مزیور به شرح ذیل خواهد بود:

1) ابتدا از منوی گزارشات، ستون آماری، گزارش اعضاء را انتخاب می‌کنیم؛

2) با در نظر گرفتن بازه زمانی مورد نظر خودمان که در این مثال فروردین ماه 94 است، در تقویم زمانی سامانه، تاریخ را از اول اردیبهشت 94 لغایت تاریخ امروز که 30 اردیبهشت است، انتخاب می‌کنیم؛

3) از فهرست گزارش‌ها: گزارش‌های "تعداد کل اعضای فعال بر اساس مقطع تحصیلی" ؛ "آمار دوره‌ای اعضای جدید"، "آمار دوره‌ای اعضای تمدیدی"، "تعداد اعضای خارج شده از عضویت دوره‌ای" را انتخاب کرده، گزینه جستجو را کلیک می‌کنیم؛

4) اعضا فعال فروردین 94 مطابق با فرمول ذیل به دست می‌آید:

تعداد کل اعضاء فعال بر اساس مقطع تحصیلی

+

تعداد اعضای خارج شده از عضویت دوره‌ای

-

(مجموع آمار دوره‌ای اعضاء جدید و آمار دوره‌ای اعضای تمدیدی)

=

آمار اعضاء فعال در فروردین94

5) فرمول فوق برای محاسبه اعضاء فعال در یک بازه زمانی خاص است. برای محاسبه کل اعضاء فعال کتابخانه، کافی است در گزارش آماری اعضاء، گزینه "تعداد کل اعضاء فعال بر اساس مقطع تحصیلی" را انتخاب کنید.

اطلاعیه ها